Menu:

 

Gekko

Vítejte na webu věnovaném chovu gekonů.

eublepharis@seznam.cz




 

Eurydactylodes agricolae

 

Dodnes mě fascinuje příbuzný druh E. viliegardi. Bohužel v době kdy jsem si ho chtěl pořídit, byla pořizovací cena okolo 7000 Kč. Proto jsem se rozhodl k chovu dostupnějších E. agricolae. Subadultní pár jsem koupil na podzim roku 2011. Tento gekon nemá žádný doposud známý český ekvivalent. Jedná se o celkem „mladý“ druh, který byl objeven teprve v roce 2001.
  samice

E. agricolae obývá Novou Kaledonii a přilehlé ostrovy. Žije na keřích a ve větvoví stromů. Vyhledává silnější větve než je jeho tělo, které objímá končetinami. Pokud je na něj zaměřena pozornost, schová se pohybem těla za větev. Při pohybu pozorovatele se otáčí kolem větve tak, aby byl vždy schovaný za ní.

Svou velikostí nepřesahují samice 15 cm. Samci jsou ještě menší a štíhlejší. Tělo je zavalité, hlava splývá s tělem a není výrazně oddělena krkem. Ocas je silný a skrývá tukové zásoby. Ocas má chápavou schopnost. Při autotomii regeneruje do téměř původní délky. Zbarvení je obvykle zelené až šedé, často s tmavým vzorem. Oranžová kresba se nachází v koutcích tlamky a také u kořene ocasu. Končetiny jsou krátké, štíhlé, zakončené pěti prsty s přísavnými lamelami.

 autotomie

Gekony chovám v páru v teráriu 30 x 30 x 40 cm (D x Š x V). Mezi stěnami jsou rozepřené větve o tloušťce 0,5 - 1 cm. Místo živých květin používám z praktických důvodů umělé. Terárium je osvětleno a vyhříváno 5 W úspornou žárovkou. Na dno pokládám papírové utěrky, které obden měním. Na kladení vajec slouží plastová vyšší nádoba, naplněná lignocelem a přikrytá kusem ploché kůry. Rosím 1 - 2 x denně v zimních měsících prosinec – listopad pouze obden. Denní teplota se pohybuje okolo 26 – 27 °C. V zimních měsících klesá podle pokojové na nejnižších 23 °C. Noční je okolo 20 – 22 °C.

 Samice

Dospělé gekony krmím nymfami švábů Blaberus craniifer. V létě pak přikrmuji smýkaným hmyzem. Pokud mám možnost, zpestřím jim potravu i larvami zavíječe voskového. Gekoni si také rádi pochutnají na sladkém ovoci. Každý hmyz obaluju ve směsi Roboranu pro exoty a vaječných skořápek.

 
Gekoni se začínají pářit v dubnu až květnu. Páření probíhá často přes den a je doprovázeno pištivým zvukem. Samec díky své menší velikosti udolává samici velmi obtížně, proto se snaží pářit i 3x za den. Páření probíhá obvykle na větvích. Jen málokdy je na dně terária. Samice snáší každý měsíc dvě vejce velikosti 14,5 - 16 x 8,5 - 11 mm (vejce menší jak 13x6 mm nebyla nikdy oplodněná). Interval mezi snůškami je 33 - 41 dní. Vejce inkubuji na mírně vlhkém Seramisu při teplotě 25 – 26 °C. K líhnutí dochází po 41 - 55 dnech. Mláďata jsou veliká 4,4 – 5 cm a váží 0,3 - 0,5 g. Zásadním problémem je rozkrmování mláďat. Smýkaný hmyz odmítají a nymfy švábů Blaberus craniffer jsou příliš veliké. Jediné, co malí gekoni přijímali, byli mikrocvrčci, které je obtížné v mém okolí sehnat. Na tento fakt bych rád případné zájemce o chov rád upozornil.

mládě 

Chov dospělců nečiní problémy a při dodržení výše popsaných zásad se není čeho obávat.